Blogování se stalo každodenní součástí mého života, říká Jáňa z blogu Jsem žena

 

Blogování se nevěnují jen náctiletí. Jana z blogu jsemzena.eu jasně dokazuje, že věk u tohoto koníčku nehraje roli. Své články cílí na čtenářky ve věku dvacet až padesát let a píše především o tématech osobního rozvoje, životního stylu, motivaci a kráse. Kromě blogování také fotografuje, zabývá se online marketingem, copywritingem, pravidelně přispívá na sociální sítě a napsala vlastní knížku knihu s názvem Já, blogerka. „Ráda bych čtenářům dala podněty k zamyšlení a předala špetku motivace k tomu, aby byli v klidu a pohodě, nepromrhali život, ale užili si ho tak jak je, tam, kde zrovna jsou,“ usmívá se bloňdatá dredařka a hlavně žena, která se nebojí být sama sebou.

Svůj blog jsi pojmenovala Jsem žena. Co pro tebe znamená být ženou?

Kdybych měla být hodně stručná, řekla bych, že být ženou pro mne znamená být poloviční podstatou lidství. Věřím tomu, že ženy mají trochu jiné predispozice a nastavení než muži, a není na tom nic špatného. Společně jako muži i ženy dokážeme obsáhnout komplexní podstatu lidství a nějak načrtnout, kdo je to “člověk”. Pouze z ženského (nebo pouze z mužského) pohledu, to bude vždycky jen poloviční věc. Před dvěma lety jsem na tohle téma psala článek, tak kdyby vás to zajímalo více dopodrobna, můžete rozkliknout: https://www.jsemzena.eu/jsem-zena-a-zena-je/

Jak tento název vlastně vznikl?

Chtěla jsem začít psát a samozřejmě jsem hodně uvažovala nad tím, jak svůj internetový svět zápisků a myšlenek nazvat. Chtěla jsem něco jednoduchého, obyčejného, co tak trochu napoví i o čem je obsah blogu… A nenapadlo mě nic “lepšího” než říct, že Jsem žena.

Kdy ses vrhla do blogového světa?

Někdy v polovině roku 2015.

A kde vůbec vznikla prvotní myšlenka?

Původně jsem se věnovala úplně jinému projektu a budování komunity na téma OSVČ, rady, tipy, příběhy a podobně. Ale kvůli časové, finanční a určité náročnosti i hlediska profesionality, jsem se nakonec rozhodla projekt stopnout. A místo toho jsem se pustila do osobní “volnočasovky”, která měla relaxačnější formát, ale současně i mnohem rychlejší nárůst a viditelnost.

Sama se prezentuješ jako blogerka střední generace. Jaký je rozdíl mezi blogerkou tvého věku a náctiletýma holkama?

Hlavní rozdíl bude určitě v obsahu. Různé věkové kategorie mají i různé zájmy, rozdílné priority a možná i trochu jiné vidění světa a názor na život. Samozřejmě, nikdy se nedá plošně globalizovat, takže v některých otázkách budou naše blogy vzájemně prolínat a korespondovat, jinde to bude o odlišnosti.

Jaký pro tebe má blogování význam?

Blogování se stalo každodenní součástí mého života. Někdy, hlavně když mám své mínusové dny, mě motivuje k tomu, abych žila barevnější život. I kdyby jen kvůli tomu, že pak budu mít radost z barevné fotky ve feedu a z pocitu, že jsem se dokopala k aktivitě, i když se mi chtělo spíš “zalézt pod koberec”. Jindy pro mne znamená možnost třídit své myšlenky a zážitky do přehledné řady, za kterou mi dělá radost se ohlédnout. Jelikož mě hodně baví uvažovat, psát i fotit, díky práci na blogu se samozřejmě i rozvíjím v jednotlivých dovednostech. Příjemný je samozřejmě také určitý “dopad na čtenáře”, ve smyslu inspirace nebo motivace ostatních. Když ti napíší jak je co obohatilo, povzbudilo, nebo jim pomohlo… Těch přínosů je opravdu hodně. Na druhou stranu, je v tom i hodně obětí.

Například?

Čas, dřina a pot. 🙂 I blogování je věc, která se dá dělat dobře nebo špatně. Investuji svoje maximum, abych na výsledné fotky nebo články mohla být hrdá. Značnou časovou oběť i uvažování si žádají například moje denní posty na sociálních sítích.

Co přináší tvůj blog a sociální sítě tvému publiku?

Já velmi doufám, že spoustu podnětů k zamyšlení, špetku motivace a osobního prostoru se k některým věcem vyjádřit na veřejnosti. Inspiraci nejen jak se skvěle obléknout a nalíčit, ale především jak být sama sebou, umět žít šťastný a spokojený život i v podmínkách, které nejsou ideální… Nebo v těle, které není dokonalé.

Jak se stavíš ke stále častěji skloňovanému pojmu sebeláska a co to pro tebe znamená?

Myslím si že obrovská spousta problémů, frustrací i konfliktů s druhými pramení z toho, že se člověk nemá dostatečně rád, nebo se má rád až příliš. Takže pokud se to slovo skloňuje všude a ve všech pádech, za mě jedině dobře. Pro mne je sebeláska synonymem určité formy sebepřijetí, spokojenosti sama se sebou, schopnosti mít se ráda taková jaká jsem – přestože si uvědomuji své nedostatky. Sebeláska neznamená narcismus, ani pýchu a je to něco, s čím se člověk nenarodí, ale postupně “to” kultivuje.

Pokud by sis měla vybrat jedinou myšlenku, kterou svým čtenářům předáš, která by to byla?

Buď sama sebou.

A co ty, jsi sama sebou?

Absolutně. 🙂 Ale nějakou dobu mi trvalo, než jsem se k tomu odvážila a současně to je věc, která je stále, a možná na doživotí bude, ve vývojovém procesu.

Když se zrovna nevěnuješ blogování, jak trávíš svůj volný čas?

Žádný nemám. Blogování je něco, čemu dávám v podstatě veškeré volno. Do toho spadá focení, psaní, jednotlivé návštěvy míst a podniků, testování produktů a tak dál. K tomu se musí vejít ještě péče o domácnost a budoucího manžela. Jako OSVČ trávím i více než 8 hodin denně prací na zakázkách. Naštěstí moje práce se tak trochu prolíná i s koníčky a volným časem, jinak by se to nedalo zvládnout.

Spolu s dalšími brněnskými blogerkami jste rozjely projekt Brno bloguje. Můžeš ho stručně představit?

Myslím si, že Brno a Morava je krásný kraj, který poskytuje spoustu možností, o čem psát. Taky jsem přesvědčená o tom, a vidím to kolem sebe, že je tu řada velmi pěkných a velmi zajímavých blogů, které by si zasloužily mnohem lepší viditelnost a širší komunitu čtenářů. Proto jsem se chtěla pokusit, a nyní se snažíme i společně s dalšími blogerkami, o to, shromáždit místní blogy pod jednu “internetovou střechu”. Díky společné práci bychom měli být pro veřejnost viditelnější než jednotlivci, ale současně má každý jednotlivý blog šanci získat více vlastních čtenářů.

 

Autorka článku: Míša z blogu http://bycharlotta.blogspot.com/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *