blogerky, sekáč, second hand

Brněnské blogerky a udržitelná móda! Umíte nakupovat v second handech?

Brněnské blogerky a udržitelná móda

 

Nakupování v second handech se za poslední dobu těší obrovské popularitě. Zatímco někomu se může příčit, jiní jej naopak vyhledávají a milují. Brněnské blogerky si v jednu lednovou sobotu vyzkoušely na vlastní kůži, jaké to je umět v sekáčích nakupovat. Michaela Lysková z hnutí Fashion Revolution si pro nás připravila vyčerpávající přednášku. Sešly jsme se, jak už je pro nás typické, v příjemném prostředí kavárny Atlas. Poté následovala krátká procházka městem a návštěva některých second handů.

Špetka teorie v teple kavárny Atlas

Ale abychom to vzali pěkně popořadě! Za Brněnské blogerky jsme se sešly čtyři – Anička, Katka, Pavla a Evča, která celou akci fotila. Nicméně pro tento typ akce je menší počet účastníků prospěšný, přeci jen nechcete sekáče procházet v 10 a více lidech. Všechno by pak trvalo hodně dlouho. Míša měla takhle alespoň možnost věnovat se nám individuálně. Míša byla vzorně připravená, kromě ručně psaných poznámek nám přinesla i krásnou retro tašku s látkami. To abychom si mohly osahat jednotlivé materiály a zjistit, jestli dokážeme rozlišit umělou tkaninu od té přírodní. Každá z nás Míši povyprávěla své dosavadní zkušenosti s nakupováním v sekáčích a sdělila očekávání, jež od této konkrétní akce máme.

 

blogerky, kavárna

 

Při povídání, které se nakonec protáhlo na víc než dvě hodiny, jsme se dozvěděly, s jakou představou bychom do sekáče měly nebo naopak neměly chodit. Někdo totiž říká, že je lepší vyrazit na lov s konkrétní představou o daném kousku oblečení. Jiní zase tvrdí, že byste neměli očekávat nic a jen tak v sekáči vždycky najdete něco vhodného. Pravda leží někde uprostřed. Je fajn vědět, pro jaký kousek jdete (sukně), ale mít konkrétní představu i o barvě nebo vzoru už by mohlo vést ke zklamání. Míša nám prozradila i nejčastější chyby, kterých bychom se měly vyvarovat. Doporučila nám hlídat si pravidelnost našich návštěv a odkoukat den, kdy v sekáči vybalují nové zboží. Zjistily jsme, na jakých principech jednotlivé obchody fungují a že v centru města jsou spíše klasické sekáče (Genesis, Textile House). K těm výběrovějším je potřeba vyjet na Lidickou (Charlie’s, Retro Komnata).

Umělé vs. přírodní látky

Dlouhou dobu jsme se věnovaly látkám, jelikož nás samotné toto téma zajímalo. Míša si za ty roky, kdy sekáče obráží, vyvinula výbornou schopnost rozpoznat po hmatu rozdíl mezi umělou a přírodní látkou. A kdo to nepozná po hmatu, může zkusit dopodrobna zkoumat cedulky na oblečení. Ty ovšem nemusí vždy uvádět pravdivé informace 🙂 Bavily jsme se také o tom, jak přírodní látky nejlépe udržovat a prát, aby nám sloužily co nejdéle. Vyžaduje to úsilí a čas navíc, ale přispějete tak k udržitelnější módě a nebude se na vás v létě nepříjemně lepit polyesterový top.

 

látky, kavárna látky, kavárna

 

A jdeme do akce!

Příjemnou procházkou, kdy nám po cestě sněžilo, jsme došly do Textile House na Poštovské, kde zrovna probíhal poslední den jejich cyklu. Každý kousek oblečení se tak dal pořídit za 15 Kč. Nabídka oblečení logicky nebyla tak pestrá, jako kdybychom do obchodu přišly v pondělí, kdy věšáky překypují nově naskladněným oblečením. Míša, jako správný sekáčový mistr, si i tak vybrala 4 kousky. My ostatní jsme si aspoň vyzkoušely osahat různé materiály. Naše cesta pokračovala do největšího Genesisu v Brně na Josefské. Nejprve jsme zamířily do spodního výběrového obchůdku, kde se dají pořídit značkové kousky. Potom jsme vyjely i do druhého patra a prošly si jejich „klasickou“ nabídku. Bohužel ani tady nám štěstí nepřálo, ale každá z nás v sobě rozhodně našla odhodlání to tentokrát nevzdat, vyrazit na lov někdy jindy a zkoušet to pravidelně.

second hand, sekáč, oblečení

 

Sama za sebe můžu říct, že jsem se za pár hodin dozvěděla neuvěřitelné množství informací, které mi opět přispěly k lepšímu pochopení udržitelné módy. Do svých dlouhodobých cílů jsem zařadila pravidelné obcházení sekáčů. Mám v plánu vytvořit si osobní trasu, kterou hodlám pravidelně obcházet. Věřím, že štěstí se na mě díky tomu dříve či později usměje! Nejvíc by mě potěšilo, kdybych v sekáči ulovila zimní kabát s vlnou za pár korun. Ale ani kvalitní svetr by mi nevadil!

Pokud byste i vy měli zájem se podobné sekáčové tour zúčastnit, Fashion Revolution pořádá každý rok na konci dubna Fashion Revolution Week v Brně, jehož součástí bývá právě i procházka po sekáčích. Sledujte je na Facebooku, ať vám akce neunikne! Za Brno bloguje můžeme akci jenom doporučit 🙂

Pro brnobloguje.cz napsala Anna.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *